Reisimuljed

Exeter


Exeter on pika ajalooga linnake Cornwalli poolsaarel Devoni maakonnas Inglismaa edela osas. Läbi linna voolab Exe jõgi. Algselt oli seal keltide asustus - väikesed hütid jõekaldal. Roomlased saabusid 50 aastat enne Kristust. ja nimetasid paiga "Isca Dumnoniorum", mis tähendas Dumnoonide hõimu jõge. Roomlased rajasid sinna oma kindluse, ehitasid 2500 meetri pikkuse kivimüüri ümber linna ja hiiglasliku saunahoone sõjaväele kasutamiseks. Viimati nimetatu leiti 1972. aastal katedraali väljakult arheoloogiliste kaevetööde käigus. Praeguseks hetkeks on see taas säilitamise eesmärgil liiva sisse maetud ja katedraali esise väljaku kõnnitee plaatide all.

Kahjuks on suurem osa linnast Teise Maailmasõja käigus kannatada saanud. Kirjutatakse, et Hitleri eesmärk tollal oli hävitada brittide võitlusvaim maatasa pommitades kauneid iidseid linnu kaunite ehitiste ning katedraalidega. Exeteri koha pealt oli ta isegi hoolega tutvunud kuulsa turistide käsiraamatuga Baedeker. Aprilli lõpus,1942 toimusid kõige enam kahju tekitanud õhureidid, kuid 3. mail visati lennukitelt linnale umbes tuhat pommi.

Nüüdseks eksisteerivad harmooniliselt koos uus ja vana. Enamus, mida näha saab kesklinnas on taasehitatud 1950ndatel. Muljetavaldavalt mõjub katedraal, mille ehitamist alustati umbes 1200. Ülejäänud ehitis valmis 14. sajandil. Katedraali lääneseinal on ridade kaupa kuningate, kuningannade, pühakute ja inglite kujusid. Paljud neist aimatavad, paljud rikkumata - veel algsel kujul, paljud pooleldi lagunenud. Hetkel ei ole enam eesmärgiks restaureerida, vaid ainult kaitsta ja säilitada vana. Katedraali gooti stiilis võlvistik on Euroopa üks pikemaid, 21 meetrit pikk ning meenutab palmioksi. Katedraal on täis avastamistväärt pisidetaile - hobusekapjadega elevandi nikerdus istme käetoel. Kesklöövis silmad tõstes võid näha 14 inglikuju, 12 neist mängimas keskaegseid muusika instrumente. Viimsed puhkepaigad. Piiskop Hugh Oldham'i kabelis võib näha öökulli nikerdusi seintel. Need viitavad piiskopi perekonnanime kõlale - "Owl-dom".

Õhtuti on võimalik ühineda õhtupalvusega ning nautida kirikukoori laulu. Koor on saatnud kirikuteenistust peaaegu segamatult 13. sajandist saadik. Tänasel päeval tegutseb kiriku juures poiste, tütarlaste ning meestekoor. Katedraali kõrval tegutseb kohvik, kus võid päevasel ajal sooja ja soodsa lõuna teha. PILT

Tudorite valitsemise ajal /meenutuseks, et Tudor oli Henry VIII oma kuue naisega  ning Elisabeth I, kes hiilgas vaimukuse ning arukusega./ muutus Exeter üheks hiilgavamaks kaubanduslinnaks, sellal suuruselt kuues linn Inglismaal. Linna edenemise märksõnaks oli vill. Siin valmistatud kangad ekporditi Prantsusmaale, Hispaaniasse, Madalmaadesse.

Tollimaja (Custom House) kai ääres olevat üks esimesi hooneid, mis on ehitatud tellistest. Pika kivist kai ääres võid leida suveniiripoode ja kohvikuid.

Räägitakse, et tollal sai linnas näha selliseid kuulsaid maadeavastajaid nagu Francis Drake, Walter Raleigh ja Martin Frobisher'i, samuti admiral John Hawkinsit. Neid tunti nime all "Merekoerad" - nii hüüti kogenud meremehi. Kuulsusi on teisigi, kes seotud Exeteri linnaga. J. K. Rowling, Harry Potteri tegelaskuju looja, käis Exeteri ülikoolis. Ta õppis prantsuse keelt ja klassikalist kirjandust. Oma idee raamatu kirjutamiseks sai ta just siit linnast.

Mol's kohvimaja on ehitatud Tudorite valitsusajal. Majal on näha kuninglik vapp initsiaalidega ER, mis viitavad kuninganna Elisabeth'ile. Tolleaegsed majad olid tihti ehitatud nii, et fassaad oli ainult ühe toa laiune. Igal korrusel asus kaks tuba - eestuba (fassaadipoolne) ja tagatuba (siseõuepoolne), ülakorrusele viis spiraaltrepp, mis asus keset maja.

Exeteri ajalooga saab lähemalt tutvust teha kohalikus muuseumis RAMM (Royal Albert Memorial Museum), mis on nimetatud kuninganna Victoria armastatud abikaaasa järgi.


Dartmoor


Kursuse programm on ülesehitatud mitte ainult keeletundidele ja metoodikale, vaid olulise osa moodustavad ka väljasõidud piirkonna erinevatesse paikadesse. 

Kolmapäevasel pärastlõunal viiakse meid Dartmoori Rahvusparki. Meie teejuhiks on Roger, kelle lood ja teave meid koheselt pealub ("Ladies love him," on minu majutusperemehe Alani kommentaar hiljem, aga meie hulgas on ka mehi ja need hõikavad talle, "You are a great story teller!"). 

Dartmoori sõidame mööda kitsaid maanteid. Selleks kulub umbes tund. Kuna meid on 114 õpetajat, siis teel on kaks bussi. Olen see õnnelik, kes istub samas bussis Roger'iga. "Kord küsiti minult, miks meie maanteed nii kitsad on," räägib Roger, "ja ma vastasin, et aga meile meeldib sel moel. Kindlasti olete minuga nõus, et parem kitsad maanteed, kui et üldse ei ole maanteid."

Möödume ilusast valgest rookatusega kivimajast. "Vaadake, tüüpiline maamajake. Selline nagu leiate śokolaadikarbi pealt. Seepärast kutsumegi neid maju või vaateid "real chocolate box," juhib Roger meie tähelepanu paremale teeservale.

Kohalejõudes oleme Dartmoori eksperdid. Ees ootab meid nõmm kodust tuttavate kanarbiku ja mustikavartega. Me teame, et Dartmoor katab peaaegu sama suurt ala kui London. Sinna mahuks ära 120,000 jalgpalliväljakut. Põhjast lõunasse on 32 ja idast läände 20 kilomeetrit. Rahvusliku pargina on paik kirjas aastast 1951. Kõrgeim punkt on 621 m merepinnast (= 6 ja pool Big Beni kellatorni üksteise otsas või kaks meie Suurt Munamäge, mille kõrgus on 318 m).

Dartmooris on enam kui 450 miili ulatuses radasid. Kui sa jalutaksid kõik need rajad läbi, oleks see võrdne Londoni Maratoni läbimisega 18 korda või siis nagu sõidaksid autoga Ühendkuningriigi ühest otsast teise, näiteks Portsmouthist Glasgow'sse). Enamus osa nõmmest on avatud rahvale, seal võib jalutada ja ratsutada. Silmas tuleb pidada, et kui jalgrada on märgistatud kollasega, siis tohid seal ainult jalgsi liikuda. Sinine märgistus ütleb, et lubatud on nii jalutada, rattaga sõita kui ka hobusega ratsutada. Kogu ala kuulub kellelegi, kuulsaim maaomanik on Wales'i prints.

Dartmooris võid näha vabalt ringi hulkuvaid ponisid. Vanasti kasutati neid kaevandustes ja karjäärides tööloomadena. Kuigi ponid näevad välja armsad ja ohutud, on nad metsikud ning võivad kergesti hammustada ja lüüa. Lisaks elavad siin ka lehmad ja lambad. Loomulikult kuuluvad nad farmeritele.




Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar